
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 220 mV |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Input Voltage | 6.5 V |
| Load Regulation | 9 mV |
| Line Regulation | 0.04 %/V |
Stock: 10945
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09350
Ext.Price$0.09350
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09350 | $0.09350 |
| 10 | $0.04675 | $0.46750 |
| 50 | $0.04151 | $2.07550 |
| 100 | $0.03686 | $3.68600 |
| 500 | $0.03368 | $16.84000 |
| 1000 | $0.03078 | $30.78000 |
| 3000 | $0.02813 | $84.39000 |
| 5000 | $0.02342 | $117.10000 |
