
| Parameter | Value |
|---|---|
| Output Current | 500 mA |
| Dropout Voltage | 100 mV |
| Line Regulation | 0.05 % |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Load Regulation | 8 mV |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Polarity | Positive |
| Max Input Voltage | 6 V |
Stock: 101939
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08928
Ext.Price$0.08928
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08928 | $0.08928 |
| 10 | $0.04464 | $0.44640 |
| 50 | $0.04019 | $2.00950 |
| 100 | $0.03618 | $3.61800 |
| 500 | $0.03327 | $16.63500 |
| 1000 | $0.03059 | $30.59000 |
| 3000 | $0.02813 | $84.39000 |
| 5000 | $0.02597 | $129.85000 |
