
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 320 mV |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 700 nA |
| Max Input Voltage | 18 V |
| Load Regulation | 2 mV |
| Line Regulation | 0.022 %/V |
Stock: 374
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08170
Ext.Price$0.08170
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08170 | $0.08170 |
| 10 | $0.07255 | $0.72550 |
| 50 | $0.06442 | $3.22100 |
| 100 | $0.05911 | $5.91100 |
| 500 | $0.05424 | $27.12000 |
| 1000 | $0.04976 | $49.76000 |
| 3000 | $0.04590 | $137.70000 |
| 5000 | $0.04234 | $211.70000 |
