
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 250 mV |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 2.8 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Load Regulation | 8 mV |
| Line Regulation | 0.05 %/V |
Stock: 266
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11308
Ext.Price$0.11308
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11308 | $0.11308 |
| 10 | $0.05654 | $0.56540 |
| 50 | $0.05071 | $2.53550 |
| 100 | $0.04549 | $4.54900 |
| 500 | $0.04129 | $20.64500 |
| 1000 | $0.03748 | $37.48000 |
| 3000 | $0.03401 | $102.03000 |
| 5000 | $0.02871 | $143.55000 |
