
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 180 mV |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Output Current | 800 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Input Voltage | 6.5 V |
| Load Regulation | 10 mV |
| Line Regulation | 0.1 %/V |
Stock: 28515
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14074
Ext.Price$0.14074
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14074 | $0.14074 |
| 10 | $0.07037 | $0.70370 |
| 50 | $0.06405 | $3.20250 |
| 100 | $0.05830 | $5.83000 |
| 500 | $0.05359 | $26.79500 |
| 1000 | $0.04926 | $49.26000 |
| 3000 | $0.04528 | $135.84000 |
| 5000 | $0.04204 | $210.20000 |
