



| Parameter | Value |
|---|---|
| Dropout Voltage | 380 mV |
| Output Type | Fixed |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Polarity | Positive |
| Output Voltage | 1.2 V |
| Max Input Voltage | 6.5 V |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Output Current | 300 mA |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Quiescent Current | 65 µA |
| Line Regulation | 0.05 %/V |
| Load Regulation | 30 mV |
Stock: 494
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07690
Ext.Price$0.07690
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07690 | $0.07690 |
| 10 | $0.06884 | $0.68840 |
| 50 | $0.06163 | $3.08150 |
| 100 | $0.05534 | $5.53400 |
| 500 | $0.04969 | $24.84500 |
| 1000 | $0.04462 | $44.62000 |
| 3000 | $0.04124 | $123.72000 |
| 5000 | $0.03812 | $190.60000 |
