
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 250 mV |
| Min Input Voltage | 2.8 V |
| Output Current | 400 mA |
| Output Voltage | 1.25 V to 5 V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Input Voltage | 18 V |
| Load Regulation | 4 mV |
| Line Regulation | 4 mV |
Stock: 4332
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12230
Ext.Price$0.12230
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12230 | $0.12230 |
| 10 | $0.06115 | $0.61150 |
| 50 | $0.05484 | $2.74200 |
| 100 | $0.04918 | $4.91800 |
| 500 | $0.04345 | $21.72500 |
| 1000 | $0.03839 | $38.39000 |
| 3000 | $0.03391 | $101.73000 |
| 5000 | $0.02813 | $140.65000 |
