
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 320 mV |
| Min Input Voltage | 5 V |
| Output Current | 150 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Max Input Voltage | 30 V |
| Load Regulation | 20 mV |
| Line Regulation | 0.06 %/V |
Stock: 1100
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11616
Ext.Price$0.11616
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11616 | $0.11616 |
| 10 | $0.05808 | $0.58080 |
| 50 | $0.05156 | $2.57800 |
| 100 | $0.04578 | $4.57800 |
| 500 | $0.03976 | $19.88000 |
| 1000 | $0.03453 | $34.53000 |
| 3000 | $0.03270 | $98.10000 |
| 5000 | $0.03097 | $154.85000 |
| 10000 | $0.02901 | $290.10000 |
