
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Phosphor Bronze |
| Pitch | 1 mm |
| Orientation | Straight |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 40 |
| Contact Type | Loop Bellows |
| Number of Positions | 40 |
| Number of Rows | 2 |
| Card Thickness | 1.57 mm |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Max Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Housing Color | Black |
| Mounting Angle | Vertical |
| Card Type | Dual Edge |
Stock: 25
Distributors
pcbx
Unit Price$3.73006
Ext.Price$3.73006
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.73006 | $3.73006 |
| 10 | $3.50392 | $35.03920 |
| 25 | $3.29148 | $82.28700 |
| 50 | $2.91617 | $145.80850 |
| 100 | $2.60924 | $260.92400 |
| 300 | $2.43779 | $731.33700 |
| 500 | $2.27761 | $1138.80500 |
| 1000 | $2.12792 | $2127.92000 |
| 3000 | $1.93447 | $5803.41000 |
| 5000 | $1.75859 | $8792.95000 |
