
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Phosphor Bronze |
| Pitch | 800 µm |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 20 |
| Contact Type | Hairpin Bellows |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Rows | 2 |
| Insulation Material | Polymer |
| Card Thickness | 1.57 mm |
| Housing Material | LCP |
| Max Voltage Rating (AC) | 265 V |
| Housing Color | Black |
| Mounting Angle | Vertical |
| Card Type | PCI Express |
Stock: 578
Distributors
pcbx
Unit Price$2.68448
Ext.Price$2.68448
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.68448 | $2.68448 |
| 10 | $2.47165 | $24.71650 |
| 25 | $2.27569 | $56.89225 |
| 50 | $2.09527 | $104.76350 |
| 100 | $1.92915 | $192.91500 |
| 300 | $1.77620 | $532.86000 |
| 500 | $1.63538 | $817.69000 |
| 1000 | $1.50572 | $1505.72000 |
| 3000 | $1.38634 | $4159.02000 |
| 5000 | $1.27641 | $6382.05000 |
