

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 11.48 mm |
| Width | 6 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Power Rating | 1 W |
| Height | 10 mm |
| Packaging | Tube |
| Depth | 11.48 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 1.28 g |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Output Current | 303 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Output Current | 303 mA |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Isolation Voltage | 1 kV |
| Output Power | 1 W |
| Current - Output 1 | 303 mA |
| Efficiency | 80 % |
| Voltage - Output 1 | 3.3 V |
| Max Input Voltage (DC) | 5.5 V |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Nominal Input Voltage | 5 V |
| Max Output Power | 1 W |
| Min Input Voltage (DC) | 4.5 V |
| Output Current-Channel 1 | 303 mA |
| Output Voltage-Channel 1 | 3.3 V |
Stock: 71
Distributors
pcbx
Unit Price$3.36073
Ext.Price$3.36073
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.36073 | $3.36073 |
| 10 | $3.32311 | $33.23110 |
| 25 | $3.28550 | $82.13750 |
| 50 | $3.04811 | $152.40550 |
| 100 | $2.82788 | $282.78800 |
| 300 | $2.62356 | $787.06800 |
| 500 | $2.43399 | $1216.99500 |
