


| Parameter | Value |
|---|---|
| Dropout Voltage | 1.7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Quiescent Current | 3.5 mA |
| Output Current | 800 mA |
| Output Type | Fixed |
| RoHS | Compliant |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Load Regulation | 20 mV |
| Line Regulation | 2 mV |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
Stock: 99
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09964
Ext.Price$0.09964
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09964 | $0.09964 |
| 10 | $0.04982 | $0.49820 |
| 50 | $0.04435 | $2.21750 |
| 100 | $0.03948 | $3.94800 |
| 500 | $0.03574 | $17.87000 |
| 1000 | $0.03236 | $32.36000 |
| 3000 | $0.02930 | $87.90000 |
| 5000 | $0.02440 | $122.00000 |
