


| Parameter | Value |
|---|---|
| Dropout Voltage | 1.7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Quiescent Current | 3.5 mA |
| Output Current | 800 mA |
| Output Type | Fixed |
| RoHS | Compliant |
| Load Regulation | 35 mV |
| Line Regulation | 2 mV |
| Output Voltage | 5 V |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
Stock: 4431
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10252
Ext.Price$0.10252
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10252 | $0.10252 |
| 10 | $0.05126 | $0.51260 |
| 50 | $0.04580 | $2.29000 |
| 100 | $0.04093 | $4.09300 |
| 500 | $0.03761 | $18.80500 |
| 1000 | $0.03456 | $34.56000 |
| 3000 | $0.03175 | $95.25000 |
| 5000 | $0.02685 | $134.25000 |
