
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 2.2 µF |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 12 mm |
| Max Operating Temperature | 110 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Dielectric | Polypropylene (PP), Metallized |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
Stock: 430
Distributors
pcbx
Unit Price$0.30653
Ext.Price$0.30653
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.30653 | $0.30653 |
| 10 | $0.27345 | $2.73450 |
| 50 | $0.24394 | $12.19700 |
| 100 | $0.22062 | $22.06200 |
| 500 | $0.19953 | $99.76500 |
| 1000 | $0.18045 | $180.45000 |
| 3000 | $0.16320 | $489.60000 |
| 5000 | $0.14759 | $737.95000 |
