
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 6 V |
| Length | 4.73 mm |
| Width | 3.41 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 1812 |
| Case Code (Metric) | 4532 |
| Number of Pins | 1812 |
| Resistance | 120 mΩ |
| Height | 480 µm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 0.85 mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| RoHS | Compliant |
| Current Rating | 1.5 A |
| Max Current Rating | 100 A |
| Approvals | CSA, TUV, UL |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Power Dissipation | 1.5 W |
| Hold Current | 1.5 A |
| Time to Trip | 500 ms |
| Trip Current | 3 A |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 120 mΩ |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 30 mΩ |
| Voltage Rating | 6 V |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
