
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 8 V |
| Length | 3.24 mm |
| Width | 3.41 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 1812 |
| Case Code (Metric) | 4532 |
| Resistance | 35 mΩ |
| Height | 850 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 8 V |
| Thickness | 0.85 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Terminals | 2 |
| Current Rating | 100 A |
| Max Current Rating | 100 A |
| Approvals | CSA, TUV, UL |
| Operating Supply Voltage | 8 V |
| Max Supply Voltage | 8 V |
| Power Dissipation | 800 mW |
| Hold Current | 1.6 A |
| Time to Trip | 2 s |
| Trip Current | 2.8 A |
| Terminal Material | Gold |
| Schedule B | 8536100040 |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 99 mΩ |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 35 mΩ |
Stock: 7077
Distributors
pcbx
Unit Price$0.35052
Ext.Price$0.35052
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.35052 | $0.35052 |
| 10 | $0.29666 | $2.96660 |
| 25 | $0.28265 | $7.06625 |
| 50 | $0.26930 | $13.46500 |
| 100 | $0.23169 | $23.16900 |
| 300 | $0.21803 | $65.40900 |
| 500 | $0.20518 | $102.59000 |
| 1000 | $0.19065 | $190.65000 |
| 3000 | $0.15902 | $477.06000 |
