
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 24 V |
| Length | 3.4 mm |
| Width | 1.8 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Resistance | 2.6 Ω |
| Height | 850 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 24 V |
| Thickness | 0.85 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Terminals | 2 |
| Current Rating | 10 A |
| Max Current Rating | 10 A |
| Approvals | CSA, TUV, UL |
| Operating Supply Voltage | 24 V |
| Max Power Dissipation | 600 mW |
| Power Dissipation | 600 mW |
| Hold Current | 200 mA |
| Time to Trip | 600 ms |
| Trip Current | 460 mA |
| Tab Width | 250 µm |
| Terminal Material | Gold |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Schedule B | 8536100040 |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 2.6 Ω |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 600 mΩ |
Stock: 15450
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10848
Ext.Price$0.10848
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10848 | $0.10848 |
| 10 | $0.05424 | $0.54240 |
| 50 | $0.04849 | $2.42450 |
| 100 | $0.04335 | $4.33500 |
| 500 | $0.03875 | $19.37500 |
| 1000 | $0.03464 | $34.64000 |
| 3000 | $0.03097 | $92.91000 |
| 5000 | $0.02820 | $141.00000 |
| 10000 | $0.02568 | $256.80000 |
