
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 6 V |
| Length | 3.25 mm |
| Width | 1.8 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Resistance | 85 mΩ |
| Height | 1.6 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 6 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Manufacturer Package Identifier | MF-NSMF200-2 |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | Polymeric |
| Number of Terminals | 2 |
| Current Rating | 100 A |
| Max Current Rating | 100 A |
| Approvals | CSA, TUV, UL |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Power Dissipation | 700 mW |
| Hold Current | 2 A |
| Time to Trip | 1 s |
| Trip Current | 4 A |
| Terminal Material | Gold |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Schedule B | 8536100040 |
| Size | 0.128" L x 0.063" W (3.25 mm x 1.60 mm) |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 85 mΩ |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 20 mΩ |
| Lead Spacing | 3 mm |
| Thickness | 1.6 mm |
Stock: 1353
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07660
Ext.Price$0.07660
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07660 | $0.07660 |
| 10 | $0.03830 | $0.38300 |
| 50 | $0.03448 | $1.72400 |
| 100 | $0.03104 | $3.10400 |
| 500 | $0.02873 | $14.36500 |
| 1000 | $0.02659 | $26.59000 |
| 3000 | $0.02460 | $73.80000 |
| 5000 | $0.02107 | $105.35000 |
