

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 9 V |
| Length | 2.3 mm |
| Width | 1.5 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Resistance | 3.5 Ω |
| Height | 850 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 9 V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Terminals | 2 |
| Current Rating | 40 A |
| Max Current Rating | 40 A |
| Approvals | UL |
| Operating Supply Voltage | 9 V |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Hold Current | 200 mA |
| Time to Trip | 20 ms |
| Trip Current | 500 mA |
| Terminal Material | Gold |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Schedule B | 8536100040 |
| Max Supply Voltage | 9 V |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 3.5 Ω |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 650 mΩ |
| Thickness | 0.85 mm |
Stock: 5389
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06586
Ext.Price$0.06586
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06586 | $0.06586 |
| 10 | $0.03293 | $0.32930 |
| 50 | $0.02950 | $1.47500 |
| 100 | $0.02643 | $2.64300 |
| 500 | $0.02368 | $11.84000 |
| 1000 | $0.02122 | $21.22000 |
| 3000 | $0.01901 | $57.03000 |
| 5000 | $0.01732 | $86.60000 |
| 10000 | $0.01578 | $157.80000 |
