

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 6 V |
| Length | 2.3 mm |
| Width | 1.5 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Resistance | 900 mΩ |
| Height | 850 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 6 V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Terminals | 2 |
| Current Rating | 40 A |
| Max Current Rating | 40 A |
| Approvals | UL |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Hold Current | 500 mA |
| Time to Trip | 100 ms |
| Trip Current | 1 A |
| Terminal Material | Gold |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Schedule B | 8536100040 |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 900 mΩ |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 150 mΩ |
| Thickness | 0.85 mm |
Stock: 1508
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06182
Ext.Price$0.06182
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06182 | $0.06182 |
| 10 | $0.03091 | $0.30910 |
| 50 | $0.02769 | $1.38450 |
| 100 | $0.02481 | $2.48100 |
| 500 | $0.02223 | $11.11500 |
| 1000 | $0.01992 | $19.92000 |
| 3000 | $0.01784 | $53.52000 |
| 5000 | $0.01625 | $81.25000 |
| 10000 | $0.01480 | $148.00000 |
