

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 6 V |
| Length | 2.3 mm |
| Width | 1.5 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Resistance | 210 mΩ |
| Height | 1.25 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 6 V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Terminals | 2 |
| Current Rating | 40 A |
| Max Current Rating | 40 A |
| Approvals | UL |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Power Dissipation | 600 mW |
| Hold Current | 1.1 A |
| Time to Trip | 300 ms |
| Trip Current | 2.2 A |
| Terminal Material | Gold |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Schedule B | 8536100040 |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 210 mΩ |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 60 mΩ |
| Thickness | 1.25 mm |
Stock: 253
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07604
Ext.Price$0.07604
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07604 | $0.07604 |
| 10 | $0.03802 | $0.38020 |
| 50 | $0.03441 | $1.72050 |
| 100 | $0.03114 | $3.11400 |
| 500 | $0.02898 | $14.49000 |
| 1000 | $0.02697 | $26.97000 |
| 3000 | $0.02509 | $75.27000 |
| 5000 | $0.02185 | $109.25000 |
