
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 240 V |
| Height - Seated (Max) | 12.9 mm |
| Length | 20.5 mm |
| Width | 3.8 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 8.3 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Voltage Rating (AC) | 240 V |
| Resistance | 3 Ω |
| Height | 3.8 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 240 V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 5.1 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Current Rating | 1.2 A |
| Max Current Rating | 1.2 A |
| Approvals | CSA, TUV, UL |
| Operating Supply Voltage | 240 V |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 240 V |
| Power Dissipation | 1 W |
| Hold Current | 120 mA |
| Time to Trip | 15 s |
| Trip Current | 300 mA |
| Wire/Cable Diameter | 510 µm |
| Max Voltage Rating (AC) | 240 V |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 12 Ω |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 3 Ω |
| Lead Spacing | 2.9 mm |
Stock: 43
Distributors
pcbx
Unit Price$0.65530
Ext.Price$0.65530
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.65530 | $0.65530 |
| 10 | $0.52099 | $5.20990 |
| 25 | $0.47397 | $11.84925 |
| 50 | $0.43119 | $21.55950 |
| 100 | $0.39227 | $39.22700 |
| 300 | $0.37159 | $111.47700 |
| 500 | $0.35201 | $176.00500 |
| 1000 | $0.33106 | $331.06000 |
