MF-SM013/250V-2
Manufacturer:
Bourns
Mfr.Part #:
MF-SM013/250V-2
Datasheet:
Description:
PTC Resettable Fuses SMD SMD/SMT Hold Current:130 mA Voltage Rating:60 V Trip Current:260 mA
ParameterValue
Voltage Rating (DC)60 V
Length7.4 mm
Width6.6 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Number of Pins2
Resistance12 Ω
Height3.2 mm
PackagingReel
Voltage Rating60 V
Thickness10.2 mm
RoHSCompliant
REACH SVHCNo SVHC
Number of Terminals2
Current Rating3 A
Max Current Rating3 A
ApprovalsCSA, TUV, UL
Max Power Dissipation3 W
Max Supply Voltage60 V (250V Int)
Power Dissipation3 W
Hold Current130 mA
Trip Current260 mA
Terminal MaterialBrass
Maximum Resistance 1 Hour (R1max)16 Ω
Minimum Resistance Initial (Rmin)4 Ω