| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 60 V |
| Length | 7.4 mm |
| Width | 6.6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 12 Ω |
| Height | 3.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 60 V |
| Thickness | 10.2 mm |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Terminals | 2 |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Approvals | CSA, TUV, UL |
| Max Power Dissipation | 3 W |
| Max Supply Voltage | 60 V (250V Int) |
| Power Dissipation | 3 W |
| Hold Current | 130 mA |
| Trip Current | 260 mA |
| Terminal Material | Brass |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 16 Ω |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 4 Ω |
Stock: 133
Distributors
pcbx
Unit Price$0.50813
Ext.Price$0.50813
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.50813 | $0.50813 |
| 10 | $0.40502 | $4.05020 |
| 25 | $0.37033 | $9.25825 |
| 50 | $0.33862 | $16.93100 |
| 100 | $0.30962 | $30.96200 |
| 300 | $0.29174 | $87.52200 |
| 500 | $0.27490 | $137.45000 |
| 1000 | $0.25977 | $259.77000 |
