

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 60 V |
| Length | 7.98 mm |
| Width | 5.44 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 2920 |
| Case Code (Metric) | 7351 |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 4.8 Ω |
| Height | 3.18 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 60 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Lead Length | 430 µm |
| Number of Terminals | 2 |
| Current Rating | 300 mA |
| Max Current Rating | 40 A |
| Approvals | CSA, TUV, UL |
| Operating Supply Voltage | 60 V |
| Max Power Dissipation | 1.7 W |
| Power Dissipation | 1.7 W |
| Hold Current | 300 mA |
| Time to Trip | 3 s |
| Trip Current | 600 mA |
| Tab Width | 710 µm |
| Terminal Material | Brass |
| Schedule B | 8536100040 |
| Max Supply Voltage | 60 V |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 4.8 Ω |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 900 mΩ |
| Thickness | 3.18 mm |
Stock: 1298
Distributors
pcbx
Unit Price$0.20218
Ext.Price$0.20218
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.20218 | $0.20218 |
| 10 | $0.17573 | $1.75730 |
| 50 | $0.15274 | $7.63700 |
| 100 | $0.12737 | $12.73700 |
| 500 | $0.10622 | $53.11000 |
| 1000 | $0.09668 | $96.68000 |
| 3000 | $0.08800 | $264.00000 |
