
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 60 V |
| Length | 7.98 mm |
| Width | 5.44 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 2920 |
| Case Code (Metric) | 7351 |
| Resistance | 1 Ω |
| Height | 3.18 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 60 V |
| Thickness | 3.18 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Manufacturer Package Identifier | MF-SM075/60-2 |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Terminals | 2 |
| Max Current Rating | 10 A |
| Approvals | CSA |
| Operating Supply Voltage | 60 V |
| Power Dissipation | 1.7 W |
| Hold Current | 750 mA |
| Time to Trip | 300 ms |
| Trip Current | 1.5 A |
| Terminal Material | Brass |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 1 Ω |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 230 mΩ |
Stock: 16890
Distributors
pcbx
Unit Price$0.21350
Ext.Price$0.21350
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.21350 | $0.21350 |
| 10 | $0.18809 | $1.88090 |
| 50 | $0.16570 | $8.28500 |
| 100 | $0.14152 | $14.15200 |
| 500 | $0.12086 | $60.43000 |
| 1000 | $0.11184 | $111.84000 |
| 3000 | $0.10349 | $310.47000 |
