

| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 410 mΩ |
| Height | 3 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 33 V |
| Thickness | 3 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Manufacturer Package Identifier | MF-SM100/33 |
| Number of Terminals | 2 |
| Current Rating | 40 A |
| Max Current Rating | 40 A |
| Approvals | CSA, TUV, UL |
| Operating Supply Voltage | 33 V |
| Power Dissipation | 1.7 W |
| Hold Current | 1.1 A |
| Time to Trip | 500 ms |
| Trip Current | 2.2 A |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 410 mΩ |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 120 mΩ |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$0.32467
Ext.Price$0.32467
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.32467 | $0.32467 |
| 10 | $0.26621 | $2.66210 |
| 25 | $0.24681 | $6.17025 |
| 50 | $0.22882 | $11.44100 |
| 100 | $0.21214 | $21.21400 |
