
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 33 V |
| Length | 9.5 mm |
| Width | 6.71 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Resistance | 230 mΩ |
| Height | 3 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 33 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Terminals | 2 |
| Current Rating | 1.5 A |
| Max Current Rating | 40 A |
| Approvals | CSA, TUV, UL |
| Operating Supply Voltage | 33 V |
| Max Power Dissipation | 1.9 W |
| Power Dissipation | 1.9 W |
| Hold Current | 1.5 A |
| Time to Trip | 5 s |
| Trip Current | 3 A |
| Terminal Material | Brass |
| Schedule B | 8536100040 |
| Max Supply Voltage | 33 V |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 230 mΩ |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 60 mΩ |
| Thickness | 3 mm |
Stock: 958
Distributors
pcbx
Unit Price$0.17914
Ext.Price$0.17914
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.17914 | $0.17914 |
| 10 | $0.15954 | $1.59540 |
| 50 | $0.14208 | $7.10400 |
| 100 | $0.13000 | $13.00000 |
| 500 | $0.11894 | $59.47000 |
| 1000 | $0.10882 | $108.82000 |
| 3000 | $0.09957 | $298.71000 |
