
| Parameter | Value |
|---|---|
| Trip Current | 3.6 A |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 40 mΩ |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 150 mΩ |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Time to Trip | 5 s |
| Max Current Rating | 40 A |
| Thickness | 3 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
Stock: 803
Distributors
pcbx
Unit Price$0.19171
Ext.Price$0.19171
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.19171 | $0.19171 |
| 10 | $0.17299 | $1.72990 |
| 50 | $0.15610 | $7.80500 |
| 100 | $0.14485 | $14.48500 |
| 500 | $0.13441 | $67.20500 |
| 1000 | $0.12473 | $124.73000 |
| 3000 | $0.11574 | $347.22000 |
