
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 6 V |
| Length | 3.43 mm |
| Width | 2.8 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 1210 |
| Case Code (Metric) | 3225 |
| Resistance | 1.3 Ω |
| Height | 850 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 6 V |
| Thickness | 0.85 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Terminals | 2 |
| Current Rating | 40 A |
| Max Current Rating | 40 A |
| Approvals | CSA, TUV, UL |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Power Dissipation | 600 mW |
| Hold Current | 350 mA |
| Time to Trip | 200 ms |
| Trip Current | 750 mA |
| Terminal Material | Gold |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 1.3 Ω |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 200 mΩ |
Stock: 1873
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07276
Ext.Price$0.07276
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07276 | $0.07276 |
| 10 | $0.03638 | $0.36380 |
| 50 | $0.03270 | $1.63500 |
| 100 | $0.02939 | $2.93900 |
| 500 | $0.02717 | $13.58500 |
| 1000 | $0.02512 | $25.12000 |
| 3000 | $0.02323 | $69.69000 |
| 5000 | $0.01989 | $99.45000 |
