MHCD201610A-1R0M-A8L
Manufacturer:
Pulse Electronics / Chilisin
Mfr.Part #:
MHCD201610A-1R0M-A8L
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors SMD SMD/SMT 1 µH 20 % 2.7 A
ParameterValue
Tolerance20 %
Height - Seated (Max)1 mm
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-40 °C
PackagingReel
RoHSCompliant
Self Resonant Frequency2 MHz
TypeMolded
ShieldingShielded
Inductance1 µH
Core MaterialMagnetic
Current Rating2.7 A