
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bag |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 2.1 V |
| Illumination Color | Red |
| Lens Style | Colored, Diffused, Round |
| Lens Transparency | Diffused |
| Lens Color | Red Diffused |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 628 nm |
Stock: 5358
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14928
Ext.Price$0.14928
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14928 | $0.14928 |
| 10 | $0.13314 | $1.33140 |
| 50 | $0.11875 | $5.93750 |
| 100 | $0.10407 | $10.40700 |
| 500 | $0.09120 | $45.60000 |
| 1000 | $0.07993 | $79.93000 |
| 3000 | $0.07421 | $222.63000 |
| 5000 | $0.06889 | $344.45000 |
