| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 1.8 V |
| Illumination Color | Red |
| Lens Style | Colored, Diffused, Round |
| Lens Transparency | Diffused |
| Lens Color | White Diffused |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 642 nm |
Stock: 21302
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08716
Ext.Price$0.08716
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08716 | $0.08716 |
| 10 | $0.04358 | $0.43580 |
| 50 | $0.03939 | $1.96950 |
| 100 | $0.03560 | $3.56000 |
| 500 | $0.03120 | $15.60000 |
| 1000 | $0.02735 | $27.35000 |
| 3000 | $0.02620 | $78.60000 |
| 5000 | $0.02509 | $125.45000 |
| 10000 | $0.02381 | $238.10000 |
