| Parameter | Value |
|---|---|
| Lens Style | Colored, Diffused, Round |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Illumination Color | Yellow |
| Lens Transparency | Diffused |
| Lens Color | Yellow Diffused |
| Forward Current | 20 mA |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 590 nm |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Forward Voltage | 2 V |
Stock: 3053
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09158
Ext.Price$0.09158
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09158 | $0.09158 |
| 10 | $0.04579 | $0.45790 |
| 50 | $0.04103 | $2.05150 |
| 100 | $0.03676 | $3.67600 |
| 500 | $0.03062 | $15.31000 |
| 1000 | $0.02551 | $25.51000 |
| 3000 | $0.02413 | $72.39000 |
| 5000 | $0.02283 | $114.15000 |
| 10000 | $0.02136 | $213.60000 |
