| Parameter | Value |
|---|---|
| Lens Style | Colored, Diffused, Round |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Illumination Color | Yellow |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Yellow |
| Forward Current | 20 mA |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 589 nm |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Forward Voltage | 2.1 V |
Stock: 1854
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07738
Ext.Price$0.07738
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07738 | $0.07738 |
| 10 | $0.03869 | $0.38690 |
| 50 | $0.03471 | $1.73550 |
| 100 | $0.03114 | $3.11400 |
| 500 | $0.02742 | $13.71000 |
| 1000 | $0.02415 | $24.15000 |
| 3000 | $0.02308 | $69.24000 |
| 5000 | $0.02205 | $110.25000 |
| 10000 | $0.02078 | $207.80000 |
