


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 15 W |
| Max Collector Current | 3 A |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 100 V |
| Gain Bandwidth Product | 3 MHz |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 1.2 V |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 6 V |
| Max Cutoff Collector Current | 1 µA |
| Transistor Type | PNP |
Stock: 858
Distributors
pcbx
Unit Price$0.49415
Ext.Price$0.49415
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.49415 | $0.49415 |
| 10 | $0.30607 | $3.06070 |
| 25 | $0.26134 | $6.53350 |
| 50 | $0.22314 | $11.15700 |
| 100 | $0.19578 | $19.57800 |
| 300 | $0.19578 | $58.73400 |
| 500 | $0.19578 | $97.89000 |
| 1000 | $0.19578 | $195.78000 |
