| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 68 nF |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 7.2 mm |
| Width | 4.5 mm |
| Termination | Radial |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | Polypropylene (PP) |
| Dissipation Factor | 0.5 % |
| Height | 9.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 100 V |
| Depth | 4.5 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 500 µm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Type | General Purpose |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Voltage Rating (AC) | 63 V |
| Number of Pins | 2 |
Stock: 5401
Distributors
pcbx
Unit Price$0.22570
Ext.Price$0.22570
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.22570 | $0.22570 |
| 10 | $0.22143 | $2.21430 |
| 50 | $0.18097 | $9.04850 |
| 100 | $0.14790 | $14.79000 |
| 500 | $0.12824 | $64.12000 |
| 1000 | $0.12054 | $120.54000 |
| 3000 | $0.10786 | $323.58000 |
| 5000 | $0.09651 | $482.55000 |
| 10000 | $0.08635 | $863.50000 |
