

| Parameter | Value |
|---|---|
| RoHS | Compliant |
| Capacitance | 100 nF |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Tolerance | 5 % |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Dielectric | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Voltage Rating (AC) | 63 V |
| Height - Seated (Max) | 10 mm |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
Stock: 22
Distributors
pcbx
Unit Price$0.53792
Ext.Price$0.53792
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.53792 | $0.53792 |
| 10 | $0.34160 | $3.41600 |
| 25 | $0.30012 | $7.50300 |
| 50 | $0.26367 | $13.18350 |
| 100 | $0.23970 | $23.97000 |
| 300 | $0.21855 | $65.56500 |
| 500 | $0.19927 | $99.63500 |
| 1000 | $0.18524 | $185.24000 |
