| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 680 nF |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 18 mm |
| Width | 8 mm |
| Termination | Radial |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating (AC) | 160 V |
| Height | 15 mm |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 800 µm |
| Lead Pitch | 15 mm |
| Number of Pins | 2 |
Stock: 1302
Distributors
pcbx
Unit Price$0.75063
Ext.Price$0.75063
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.75063 | $0.75063 |
| 10 | $0.51296 | $5.12960 |
| 25 | $0.46258 | $11.56450 |
| 50 | $0.41714 | $20.85700 |
| 100 | $0.37617 | $37.61700 |
| 300 | $0.34355 | $103.06500 |
| 500 | $0.31376 | $156.88000 |
| 1000 | $0.28841 | $288.41000 |
| 3000 | $0.26510 | $795.30000 |
| 5000 | $0.24368 | $1218.40000 |
| 10000 | $0.22399 | $2239.90000 |
