

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 nF |
| Voltage Rating (DC) | 630 V |
| Tolerance | 10 % |
| Height - Seated (Max) | 12.5 mm |
| Length | 18 mm |
| Width | 6 mm |
| Termination | Radial |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | Polyethylene Terephthalate(PET) |
| Voltage Rating (AC) | 400 V |
| Number of Pins | 2 |
| Dissipation Factor | 8 % |
| Height | 12.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 630 V |
| Depth | 6 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 800 µm |
| Lead Pitch | 15 mm |
| Type | General Purpose |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
