MWPY6045-6R8-M-T
Manufacturer:
Me-TECH
Mfr.Part #:
MWPY6045-6R8-M-T
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors SMD-2 SMD/SMT 6.8 µH 20 % 3 A 45 mΩ
ParameterValue
DC Resistance (DCR)45 mΩ
Inductance6.8 µH
RoHSCompliant
Tolerance20 %
TypeShielded SMT Power Inductors
PackagingReel
Saturation Current3.9 A
Current Rating3 A
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Core MaterialMagnetic
Height - Seated (Max)4.5 mm