| Parameter | Value |
|---|---|
| Width | 7.4 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 4.8 mm |
| RoHS | Compliant |
| Output Current | 6 A |
| Output Voltage | 700 mV |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Max Supply Voltage | 15 V |
| Min Supply Voltage | 8 V |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Switching Frequency | 300 kHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Supply Current | 24 mA |
| Output Power | 30 W |
| Max Input Voltage | 14 V |
| Min Input Voltage | 8 V |
| Length | 9 mm |
| Efficiency | 95 % |
| Output Current-Channel 1 | 6 A |
| Output Voltage-Channel 1 | 700 mV to 5 V |
| Packaging | Reel |
| Nominal Input Voltage | 11 V |
Stock: 4691
Distributors
pcbx
Unit Price$3.05959
Ext.Price$3.05959
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.05959 | $3.05959 |
| 10 | $2.90131 | $29.01310 |
| 25 | $2.83915 | $70.97875 |
| 50 | $2.79311 | $139.65550 |
| 100 | $2.74780 | $274.78000 |
| 300 | $2.65911 | $797.73300 |
