| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 19.5 mm |
| Width | 9.8 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Power Rating | 504 mW |
| Height | 6.858 mm |
| Depth | 9.8 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Output Current | 42 mA |
| Output Voltage | 12 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Output Current | 42 mA |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 2 |
| Isolation Voltage | 1 kV |
| Output Power | 1 W |
| Current - Output 1 | 42 mA |
| Efficiency | 77 % |
| Voltage - Output 1 | 12 V |
| Max Input Voltage (DC) | 5.5 V |
| Nominal Input Voltage | 4.5 V to 5.5 V |
| Max Output Power | 1 W |
| Min Input Voltage (DC) | 4.5 V |
| Current - Output 2 | 42 mA |
| Voltage - Output 2 | -12 V |
| Isolation | Isolated |
| Schedule B | 8542390000 |
| Output Voltage-Channel 1 | 12 V |
| Output Voltage-Channel 2 | -12 V |
| Packaging | Reel |
Stock: 115
Distributors
pcbx
Unit Price$3.17837
Ext.Price$3.17837
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.17837 | $3.17837 |
| 10 | $3.14099 | $31.40990 |
| 25 | $3.10344 | $77.58600 |
| 50 | $3.02836 | $151.41800 |
| 100 | $2.87819 | $287.81900 |
| 300 | $2.68729 | $806.18700 |
| 500 | $2.50903 | $1254.51500 |
| 1000 | $2.35262 | $2352.62000 |
