

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 3 % |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Impedance | 8 Ω |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Max Reverse Leakage Current | 200 nA |
| Zener Voltage | 10 V |
| Element Configuration | Single |
| Voltage Tolerance | 3 % |
| Zener Current | 250 mA |
| Schedule B | 8541100050 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
| Test Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 900 mV |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
