

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 3 % |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Impedance | 14 Ω |
| Working Voltage | 13 V |
| Forward Voltage | 900 mV |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Max Reverse Leakage Current | 40 nA |
| Zener Voltage | 13 V |
| Element Configuration | Single |
| Test Current | 10 mA |
| Reverse Current | 40 nA |
| Voltage Tolerance | 5 % |
| Schedule B | 8541100050 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
Stock: 674
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10790
Ext.Price$0.10790
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10790 | $0.10790 |
| 10 | $0.09752 | $0.97520 |
| 50 | $0.08813 | $4.40650 |
| 100 | $0.07943 | $7.94300 |
| 500 | $0.07159 | $35.79500 |
| 1000 | $0.06887 | $68.87000 |
| 3000 | $0.06625 | $198.75000 |
| 5000 | $0.06321 | $316.05000 |
