
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 3 % |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Impedance | 18 Ω |
| Forward Current | 10 mA |
| Forward Voltage | 900 mV |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Max Reverse Leakage Current | 40 nA |
| Zener Voltage | 16.1 V |
| Element Configuration | Single |
| Test Current | 10 mA |
| Voltage Tolerance | 3 % |
Stock: 588
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06882
Ext.Price$0.06882
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06882 | $0.06882 |
| 10 | $0.04753 | $0.47530 |
| 50 | $0.03657 | $1.82850 |
| 100 | $0.02813 | $2.81300 |
| 500 | $0.02565 | $12.82500 |
| 1000 | $0.02436 | $24.36000 |
| 3000 | $0.01564 | $46.92000 |
| 5000 | $0.01534 | $76.70000 |
| 10000 | $0.01505 | $150.50000 |
