

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Impedance | 50 Ω |
| Forward Voltage | 900 mV |
| Lifecycle Status | Active |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Mounting Style | Surface Mount |
| rohs status | Compliant |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Zener Voltage | 3.9 V |
| Element Configuration | Single |
| Test Current | 20 mA |
Stock: 970
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14726
Ext.Price$0.14726
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14726 | $0.14726 |
| 10 | $0.07363 | $0.73630 |
| 50 | $0.06686 | $3.34300 |
| 100 | $0.06072 | $6.07200 |
| 500 | $0.05664 | $28.32000 |
| 1000 | $0.05284 | $52.84000 |
| 3000 | $0.04929 | $147.87000 |
| 5000 | $0.04312 | $215.60000 |
