

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 3 % |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Impedance | 25 Ω |
| Working Voltage | 4.8 V |
| Forward Voltage | 900 mV |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Zener Voltage | 4.675 V |
| Element Configuration | Single |
| Test Current | 20 mA |
| Reverse Current | 5 µA |
| Voltage Tolerance | 3 % |
| Schedule B | 8541100050 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
Stock: 2
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13770
Ext.Price$0.13770
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13770 | $0.13770 |
| 10 | $0.08511 | $0.85110 |
| 50 | $0.06700 | $3.35000 |
| 100 | $0.05275 | $5.27500 |
| 500 | $0.03861 | $19.30500 |
| 1000 | $0.03401 | $34.01000 |
| 3000 | $0.02815 | $84.45000 |
