
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2 % |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Ammo Pack |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Impedance | 100 Ω |
| Working Voltage | 5.1 V |
| Forward Voltage | 1.5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Max Reverse Leakage Current | 2 µA |
| Zener Voltage | 5 V |
| Element Configuration | Single |
| Test Current | 5 mA |
| Reverse Current | 2 µA |
| Voltage Tolerance | 2 % |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
Stock: 12752
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14363
Ext.Price$0.14363
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14363 | $0.14363 |
| 10 | $0.08550 | $0.85500 |
| 50 | $0.06130 | $3.06500 |
| 100 | $0.05318 | $5.31800 |
| 500 | $0.05162 | $25.81000 |
| 1000 | $0.05010 | $50.10000 |
| 3000 | $0.03493 | $104.79000 |
| 5000 | $0.02436 | $121.80000 |
| 10000 | $0.02436 | $243.60000 |
