
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 180 µF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 16 mΩ |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 4.36 A |
| Length | 8 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 10 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Leakage Current | 576 µA |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
Stock: 1001
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25066
Ext.Price$0.25066
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25066 | $0.25066 |
| 10 | $0.23485 | $2.34850 |
| 50 | $0.22003 | $11.00150 |
| 100 | $0.20578 | $20.57800 |
| 500 | $0.19245 | $96.22500 |
| 1000 | $0.18907 | $189.07000 |
| 3000 | $0.18575 | $557.25000 |
| 5000 | $0.18248 | $912.40000 |
