
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.4 mm |
| Width | 7.62 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Power Rating | 7.5 W |
| Height | 8.6 mm |
| Packaging | Tray |
| Depth | 16.5 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Manufacturer Package Identifier | OKI-78SR-5/1.5-W36H-C |
| Weight | 2 g |
| Features | SCP |
| Min Input Voltage | 7 V |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Voltage | 5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Max Power Dissipation | 8 W |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Supply Voltage | 7 V |
| Power Dissipation | 7.5 W |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Max Input Voltage | 36 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 7.5 W |
| Current - Output 1 | 1.5 A |
| Efficiency | 90.5 % |
| Voltage - Output 1 | 5 V |
| Nominal Input Voltage | 24 V |
| Isolation | Non-Isolated |
| Schedule B | 8542390000 |
Stock: 2227
Distributors
pcbx
Unit Price$3.34192
Ext.Price$3.34192
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.34192 | $3.34192 |
| 10 | $3.28550 | $32.85500 |
| 25 | $3.24190 | $81.04750 |
| 50 | $3.14187 | $157.09350 |
| 100 | $2.93497 | $293.49700 |
